وبلاگ مدیر مدرسه ی شهید بنیانیان

تجربیات مثبت شغل معلمی ،برای معلمان ، مدیران و کلیه همکاران ومسئولان آموزش وپرورش

تجربیات مثبت شغل معلمی ،برای معلمان ، مدیران و کلیه همکاران ومسئولان آموزش وپرورش

۵۰ تجربه مفید و خاطرات تلخ وشیرین،  نوآوری،فعالیت وعلاقه به شغل!

1-   مدیر (در20 سال پیش)مثلا" با سابقه : آقای معلم شما هنوز بی تجربه هستید ، تازه چند سال آینده خواهی دانست چه خبر است !خیلی خودت را به رنج و زحمت نیانداز !برای چه کسی اینقدر زحمت می کشی ؟ ما هم قبلا" مثل تو بودیم !

2-   همکاران مد(در21 سال پیش)رسه : همکار جوان  ، هنوز اول راه هستی ،باید سختی های زیادی بکشی تا از این طرز فکر های به اصطلاح تازه دست برداری ! درست را بده و برو به چیزی که به شما مربوط نیست ، کاری نداشته باش.

3-   بالاخره می فهمی که زحمت و فعالیت  بیش از حد فایده ندارد ،دانش آموزان سر به هوا هستند،دیگر علاقه ای به درس و کلاس ندارند!

4-   تو باید مانند دیگران و در حد آنها کار کنی ،نشنیدی که "همرنگ جماعت شو" تو حتی این اصل ساده را نمی دانی ؟ کاری نکن که توی سرت بزنند .

5-    (21 سال پیش)زیاد زحمت نکش ،کسی "ازمسئولین" قدر تلاش و کار تو را نخواهد دانست و تشکر نخواهد کرد!مگر کسی خواهد بود که بگوید دستت درد نکند ؟

6-    (18 سال پیش)تذکر کادر مدیریت مدرسه و سایر دبیران :  شما دانش آموزان را پرتوقع و پر رو  بار آورده ای !آنها نباید اظهار نظر کنند ، فردا خودمان را هم از مدرسه بیرون خواهند کرد پرورش روحیه نقادی دانش آموز ، چه صیغه ای است ؟

7-   مدیر و معاون مدرسه : "جنب و جوش و سر وصدای دانش آموزان کلاس شما باعث مزاحمت برای مدرسه و اعتراض معلمان شده ، کلاس باید کاملا" ساکت و با انضباط باشد! دانش آموز باید از دبیر حساب ببرد.

8-   معاون : اگر با دانش آموز دوستانه رفتار کنی از شما سوءاستفاده می کنند و سوار سرتان میشوند، نباید به دانش آموز جماعت محل گذاشت ، دوستی و رفاقت در مدرسه معنی ندارد!

9-   همکاران در دفتر : آقای دبیر چرا بیخودی به خودت زحمت می دهی ؟ درس برای دانش آموز چه فایده ای دارد مگر لیسانس و فوق لیسانس بیکار در مملکت کم داریم ؟ به چه امیدی درس بخوانند ؟حتی لیسانس را هم به کارگری قبول نمی کنند! .

10-  معلمان :مربی پرورشی محترم چرا دانش آموزان را در حیاط و سالن مدرسه دور خودت جمع می کنی ؟ 4 روز دیگر ما نمی توانیم از حیاط رد شویم !می ریزند روی سرمان !

11-  معاون مدرسه : آقای معلم جوان ! بت گفته باشم اگر هنگام رفتن به کتابخانه شهر ، به یک دانش آموز آسیب برسد باید تا ابد توی زندان آب خنک بخوری ، ما مسئولیتی قبول نمی کنیم میگم دانش آموزان را نبری بیرون مدرسه به نفعته ! مجوز مدیر و اداره در مقابل حوادث کشکه!

12-  ما به عنوان مدیر و معاون مدرسه مسئولیت کارهای شما را به عهده نمی گیریم ، چرا قول بازدید از کارخانه فلان را به دانش آموزان داده ای ؟ دست بردار از این کارها! با کدام پول ماشین کرایه کنیم ؟

13-  مدیر:بی خیال شو مگر نمی دانید ما که بودجه ای جهت خرید روزنامه برای مدرسه نداریم ، می خواهی از جیب خودم بدهم ؟اصلا" روزنامه چه فایده ای برای دانش آموز دارد ؟ خیلی زرنگ باشد کتاب خودش را می خواند !

14-  ناظم : آقای معلم دلسوز ، به شما گفته باشم که مسئولیت دانش آموز  از درب حیاط مدرسه به بیرون با ما نیست ، شما چه کار به وضع ظاهر او یا دوستان نابابش در بیرون مدرسه دارید ؟دانش آموز خودش پدر و مادر دارد !

15-  من به عنوان مدیر به شما تذکر می دهم که سایر معلمین مدرسه به کارهای عجیب شما اعتراض دارند ، چرا به دانش آموزان گفته اید نقد و انتقاد از مدرسه و صندوق انتقادات را فراموش نکنند!

16-  برای درس مطالعات اجتماعی سال اول دبیرستان ، گزارش داده اند که شما در مورد  رسوم اضافه خواستگاری و مراسم ازدواج و نیز برخی شیوه های زندگی اجتماعی مردم  و تعدادی از برنامه های صدا و سیما در کلاس صحبت و نقدکرده اید ،  مواظب خودت باش و به درست برس ، این جوانان تا ازدواج فاصله زیادی دارند وظیفه ما نیست در مورد ازدواج حرف بزنیم!(منظور مصادیق  درس هنجار در احتماعی اول دبیرستان بود )

17-  معاون مدرسه به همراه مدیر بایک تذکر دوستانه: می گویند پدر دانش آموز الف  معتاد است و وضع اخلاقی خوبی ندارند ، بهتر است در مدرسه اصلا" به این دانش آموز نزدیک نشوی  نکند برایت حرف در بیاورند!

18-  مدیر و ناظم:ماکه دین و وظیفه خود را به مدرسه ادا کردیم ولی وقتی دانش آموز "آدم" نمی شود دیگر ما مقصر نیستیم،چرا زحمت زیادی بکشیم!(موضوع پیشنهاد معرفی دانش آموز مشکلداربه مشاور و روانشناس)

19-  شما به دانش آموزان گفته اید برای استفاده بیشتر از زنگ ورزش ورفتن به حیاط آموزشگاه وسالن ورزشی شهر  به مدیر مراجعه کنند !آیا میدانی اگر کسی در حیاط بیافتد و دستش بشکند ، پدر ما را در می آورند؟ دانش آموزان را پر رو بار نیاور !

20-  چرا باید معلم در مدرسه از عطر استفاده کند ؟ آیا نمی گویید  بچه ها در منزل بهانه می گیرند و آنوقت والدین به ما اعتراض می کنند ؟(اعتراض به پیروی معلم از رفتار مبارک پیامبر ص)

21-  من در جلسه شورای معلمین مدرسه تذکر داده بودم که نباید در سر صف یکجا به همه بگویند که دانش آموزان نباید سی دی های غیر اخلاقی به مدرسه بیاورند چون همه جریح و حساس می شوند نسبت به این موارد ! آقای مدیر به من گفت : آقا ما کار خود را خوب بلدیم از پشت کوه که نیامده ایم ، یک مدیر و ناظمی گفته اند و یک معلمی ، هر کس وظیفه خود !شما به کلاس و درس خودت برس!

22-  مدیر در اولین جلسه شورای دبیران : همکاران عزیز همین اول بگویم راستش من به اجبار مدیر شده ام و هیچ علاقه ای به درست کردن دردسر برای خود ندارم ، کاری کنید که این یک سال را بدون مشکل سپری کنیم  تا من سال آینده از مدیریت خلاص شوم!فقط به وظایف خود ، به نحو احسن عمل کنید!(دادن انرژی مثبت!)

23-  آقای مدیر به من: چند مورد طرحی که برای مدرسه نوشتی  خواندم ،متاسفانه امکاناتی برای برگزاری و اجرای این طرح ها نداریم  و فکر نمی کنم اداره هم مجوز آن را بدهد  خودتان می دانید که بودجه ما کم است ( موضوع، دادن جایزه برای مسابقه "هر ماه یک حدیث یک جایزه"!)(پیشنهاد دیگر، دادن جایزه به 3 نفر از دانش آموزان موتور سوارمدرسه که مقاله ای درمورد آلودگی صوتی بنویسند !)

24-  پیشنهاد من برای شادابی داخل مدرسه ، مدیر :خواهش می کنم دست بردار ، اگر فلان مسئول داخل اداره بداند ما در زنگ تفریح در سالن مدرسه موزیک ملایم  پخش کنیم ، به شدت عصبانی می شود و ما را زیر سوال می برد !(نقض مدرسه محوری)

25-  در رابطه با درس مطالعات اجتماعی قسمت انتخاب کورکورانه نماینده ، مدیر : آقای دبیر ؛ از اداره زنگ زده اند و گفته اند  مراقب باشید که چه نکاتی در کلاس های مدرسه مطرح می شود ... چرا برای خودت و ما درد سر درست می کنی ، نماینده مجلس و غیره به شما چه ربطی دارد  ... اصلا ما چه کاره ایم که در موارد سیاسی نظر بدهیم ؟همین را کم داریم که مارک سیاسی بر ما بزنند !

26-  معلمان همکار : تو سر سالم به گور نمی بری ! قبل از تو خیلی ها خواسته اند به اصطلاح خلاق باشند  ولی نتوانسته اند  تو که از آنها بالا تر نیستی ! این مسائل باید در سطح کشوری درست شود !

27-  همکاران : شما توقع مدیر  را از ما بالا می بری ، حرف نزن بگذار جلسه شورا زودتر تمام شود ، کار داریم ، ول کن باید زودتر به خانه برویم ! تو معلوم نیست سر پیازی با ته پیاز ، مگر کاری از تو برای بهبود آموزش در کشور بر می آید؟!

28-  ازهمکاران : آقای مدیر و مربی پرورشی ؛ لطفا" دفتر را بیار تا صورتجلسه شورای معلمین را امضا کنیم ، هر چه شما در جلسه تصویب کردید آزادید و صاحب نظر ، ما قبول داریم ...و هفته بعد آنها را می خوانیم !اگر اجازه بدهید ما کار داریم  بریم !

29-  همکاران : آقای مدیر ! سر خودت را درد نیار ، این تصمیمات شورای دبیران که ضمانت اجرایی نداره ! ما برای چی پیشنهاد بدیم ؟ (انگار تا حالا طرحهای نوآورانه بسیار زیادی داده بودند!)

30-  همکار : ما به شما اعتراض داریم  85 درصد قبولی در دبیرستان یعنی چی ؟ مگر می شود  در سال قبل قبولی این درس  18 درصد بود ولی حالا برسد به اینقدر ؟ چرا نمره الکی می دهید به دانش آموز ؟ شما به آنان زیادی "رو " داده اید !(حفظ کردن طوطی وار کتاب و آوردن روی برگه)

31-  مدیر و معاون در صف صبحگاه : از فردا کسی حق ندارد  هیچ نوع میوه ای به مدرسه بیاورد ، بعضی از والدین اعتراض کرده اند ، شاید کسی نداشت میوه بخرد ! اگر کسی میوه بیاورد نمره انضباطش در این ترم  صفر می شود!

32-  برای پرسش گروهی و مسابقه درسی در کلاس ، خدمتگزار با صورت بر افروخته و عصبانی در حضور مدیر  : این 20 سال هیچ معلمی مانند  شما نحوه چیدن  صندلی ها را به هم نزده ، مگر من چقدر حقوق می گیرم که صندلی ها ی کلاس جنابعالی را مرتب کنم !؟ ( البته هر ماه یکبار قرار بود که به عنوان دبیر بی نظم این مسابقات در یک کلاس برگزار شود )

33-  ناظم : آقای معلم شما هنوز بی تجربه هستی ، باید دانش آموزانی که حتی 3 دقیقه دیر به صبح گاه رسیده اند را زنگ اول  در گوشه حیاط  نگه داریم تا دیگران از دانش آموزان "متخلف"  عبرت بگیرند ! تجربه من نشان می دهد اگر انگشت نما شوند دیگر تکرار نمی کنند !(تربیت خاطیان و بزه کاران برای جامعه آینده)

34-  همکاران در جلسه شورای دبیران: آقای معلم از این طرح های شما  خیلی بیشتر در داخل دفتر صورتجلسات سال های قبل وجود دارد  و خاک می خورد ، خودت را اذیت نکن! چند برابر آنها هم در داخل میزهای اداره وجود دارد. مگر کسی به آنها توجه می کند ؟.

35-  همکاران فرهنگی:من درسم را می دهم هر کسی گوش کرد یا یاد گرفت و نگرفت به من ربطی ندارد ، شما چرا هر ماه امتحان کتبی می گیری؟مگر مدرسه بودجه فتوکپی و تکثیر دارد ؟! تازه مگر بیکاری که بنشینی و تصحیح کنی؟

36-  مدیر حق به جانب: والدین اعتراض کرده اند  که دبیر فلان درس گفته : اگر توانستید برای جلسه بعد  یک روزنامه بخرید وبرخی مطالب آن را خلاصه کنید و در کلاس مطرح نمایید و نمره بگیرید ،  آیا فکر نمی کنی برخی خانواده ها پول نداشته باشند ؟(این دیگر از انفعالی ترین مدیران است که حتی برای والدین توضیح نمی دهد که  اختیاری است و دوما" 40 یا 50 تومان معمولا در جیب هر دانش آموز پیدا می شد سوما " اگر دانش آموز انجام داد تشویق می شود و نمره می گیرد ! بدون هیچ توضیحی دبیر را پیش والدین مقصر می کند !)

37-  معاون و مدیر : آقای معلم عبرت نگرفته ای ؟ مگر نشنیدی تعدادی از دانش آموزان دختر تهرانی در استخر پارک غرق شده اند، اردوی بازدید را فراموش کن بچسب به درس و کلاس !لطفا" برای ما درد سر درست نکن اصلا اداره هم موافقت نخواهدکرد !

38-  آقای مدیر و معاون ، چرا شرکت تعاونی مدرسه را فعال نمی کنید ؟ معلم عزیز نمی خواهم برایم حرف در بیاورند ! که مدیر از شرکت تعاونی مدرسه "سود" به جیب می زند!(محافظه کاری مرضی و نداشتن اعتماد به نفس در مدیریت و عدم توجه به نیازهای ضروری دانش آموزان در زنگ تفریح و ..)

39-  حدیث ، قرآن ، مسواک زدن ، مرتب بودن ظاهر دانش آموز،شرکت در نماز جماعت ،خوب است ، ولی شما دبیر جامعه شناسی هستید  ، چه ربطی دارد ؟ اینها باید در کلاس دینی و قرآن مطرح شود شما اگردر رشته خود کم کاری نکنید ، وبه کتاب خودت برسی خیلی بهتر است !(یکی از والدین گفته بود دانش آموز را نفرستاده ایم که مسواک زدن را یاد بگیرد!)

40-  دبیر به مدیر و ناظم :  دانش آموزان کمک ناظم (مبصر) دارند از بچه ها باج می گیرند و اسم دانش آموز را به عنوان متخلف می نویسند و برخی را خط می زنند و تهدید می کنند و غیره لطفا" کنترل خود را بر آنان بیشتر کنید نگذارید زور بگویند ! ... مدیر و ناظم : نه آقای معلم باید دانش آموزان از هم اکنون در اداره مدرسه نقش داشته باشند ...! ( انگار آن دانش آموزان مسئولان اضطراب انگیزی و استرس در مدارس هستند که باید وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهند !)

41-  برخی معلمان : این که مدیر نیست ! مدیر چند سال پیش ما  خیلی خوب بود ! او اصلا" جلسه شورا تشکیل نمی داد فقط بعضی وقتها ما یک امضایی می کردیم و خودشان می نوشتند و برای وقت معلمین خیلی احترام قائل بود ، کاری به دفتر نمره و کلاس نداشت ، از داخل کلاس های ما خبر نداشت ، خیلی محترم بود اگر ما چند جلسه به مدرسه نمی آمدیم و به کار شخصی خود می رسیدیم ، حتی یک تذکر نمی داد !و همیشه چشم پوشی در سر لوحه کارش بود چرا که به احترام ما نظارت و کنترل را از مدرسه حذف کرده بود ! ( هر کی به کار خویش بود جز تعلیم وتربیت !)

42-  از همکاران عصبی: مسئولی از وزارتخانه هم نباید  داخل کلاس من بیاید ! من هر جوری دلم بخواد درس میدهم و امتحان می گیرم ،کسی حق ندارد از شیوه تدریس من بپرسد من سراسر تجربه هستم و خوب می دانم چه کار کنم !  بیخودی نیست که نزدیک به 3 دهه تجربه دارم !

43-  دبیر بدبین : جلسات گروههای آموزشی یعنی چی ؟ مگر معلم وقت دارد در آن شرکت کند ؟ با کدام پول و حقوق ! من خود خیلی بیشتر از آنها تدریس و کلاس داری را بلدم !(انگار نباید به خاطر خود و کسب تجربه برود گروهها ی آموزشی آنهم رایگان ! اگر شرکت در گروههای آموزشی پولی شود آنوقت اینها دست و پا می شکنند برای جلسه !)

44-  دبیر به من :آقای معلم تازه کار ؛ نمی خواهد در جلسه شورا نکات قوت روش تدریس کلاس های خودت را بشماری ، من کوله باری از تجربه هستم ، خودم  کلاس داری را خوب بلدم ، روش تدریس من منحصر به فرد است  ... اصلا بیایید پشت درب کلاس  وجدانا" ببینید آیا تا آخر زنگ  جیک بچه ها در می آید ؟!! ( چقدر به خود می بالد ، روش تدریس خفه کننده و غیر فعال و خاموش!)

45-  آقای مدیر  لطفا " تذکر دهید به معلمین که بچه ها را مدتی یکبار به کار گاه و آزمایشگاه ببرند تا مشاهده کنند و ... مدیر :  معلم جان ! تو را به خدا مگر نمی دانی آقای فلانی بیچاره کمیسیون پزشکی دارد و "باری به هر جهت"دادنش این مدرسه ؟ اون نمیتونه مدرسه بیاد و همیشه از پله ها بالا بره  ، ما باید همگی با اون همکاری کنیم  ، مشکل داره ! ( حق دانش آموزان را بی خیال ، ولشون کنید آموزش و مشاهده و عینیت کیلویی چنده ؟ 180 نفر فدای کمیسیون پزشکی فلان همکار! )

46-  راستی خانم فلانی چرا دانش آموزان را به آزمایشگاه نبردی در سال گذشته ؟ دبیر از خود راضی و قهری : اول سال یه بار بردم درب کارگاه را دیر باز کردند و تازه امکاناتی نداره ، بچه را ببرم چه کار ؟ تازه سروصدای بچه ها هم اعصابم را خورد میکنه باور کن من روزی 2 مشت قرص اعصاب میخورم !! اول باید همه امکانات دلخواه من را آماده می کردند بعد ... ( وقتی کارگاه را مشاهده کردیم ، هیچ چیزی کم نداشت و کاملا" مجهز بود !)

47-  مدیر در جلسه شورای معلمان : دانش آموزان مامور ما خبر داده اند که در کلاس های آقای فلان مباحثی مطرح شده است  ما در هر کلاسی چشم و گوش هایی بینا و شنوا داریم ! در مورد سیگار کشیدن آقای معاون ، دانش آموزان کلاس شما  انتقاد کرده بودند ، نباید می گذاشتید اصلا" نفس بکشند !!

48-  معلم زودرنج با عصبانیت : آقای مدیر الان گفته باشم نباید کسی اعتراض کند ! پایان ترم یک امتحان حسابی می گیرم تا حال بچه های کلاس دوم انسانی رو بگیرم ! باید نصف زیادشون رو بندازم تا بدونن دنیا دست کیه و دیگه به دبیر بی احترامی نکنن ! مدیر : خواهش می کنم اختیار کلاس و نمره با دبیران است ! (امتحان و ارزشیابی وسیله انتقام است  ! بی احترامی به دبیر چه بوده ؟ بدون اطلاع قبلی درس پرسیده بود و دانش آموزان اعتراض کرده بودند !)

49-  معلم از کار خود بسیار راضی بود که امروز حال دانش آموزان را گرفته بود ، دستور داده بود برای جلسه بعد کل کتاب را از اول تا آخر به صورت شفاهی  می پرسد و اگر کسی نمره بد بگیرد باید برود جلو دفتر !  وقتی هم اعتراض کرده بودندکه تازه یک هفته نمیشه که  امتحانات نوبت اول تمام شده ، کار ساز نشد !(مدیر که در دفتر حضور داشت جرات نمی کرد اظهار نظر کند و انگار چیزی نشنیده بود!)

50-  درست بیست سال پیش بود که در یک مدرسه ابتدایی در جلسه معلمین به عنوان مربی پیشنهاد دادم بیایید ثلث دوم (3 ثلث بود) برای کلاس سوم خانم فلان  به صورت آزمایشی به مدت  2 هفته نمره را برداریم و سطوح قوی – متوسط- ضعیف را بکار بگیریم و روی نتایج آن تجزیه وتحلیل کنیم و ببینیم آیا روی  عدم کنترل ادرار در ساعتهای میانی برخی دانش آموزان در کلاس و یا اضطراب و استرس  آنان موثر است یا خیر ؟!  متاسفانه به عنوان یک معلم جوان بی قانون و غیر مقرراتی نزدیک بود به بازرسان اداره معرفی شوم  و یک تذکر شفاهی قوی با حضور همه همکاران توی سرم خورد که: میخواهید ما را بیچاره کنید ؟ نمره از اذل بوده و باید باشد !اصلا" معلم بدون نمره یعنی کشک ! اصلا " اداره اجازه چنین کاری را نمی دهد واگر مطلع شود  توبیخ می کند !( که تا اذل نکشید و نمره 20حذف خواهد شد ، البته آنموقع شاید بازرسان مرا توبیخ هم می کردند! )

 


برچسب‌ها: تجربیات مثبت شغل معلمی, برای معلمان, مدیران و کلیه همکاران ومسئولان آموزش وپرورش
+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 11:18  توسط   |